Okçuluk          


 

Okçuluk: Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır.

Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları'nda olimpik programa alınmış, 1972'den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır.

 

KİMLER OKÇULUK YAPABİLİR?

 

 • 9-10 Yaşından itibaren her insan okçuluk yapabilir, bu yaştan sonra okçuluk ne yaş ne de fiziksel, hiç bir engel tanımaz. Fiziksel olduğu kadar zihinsel bir spordur. Okçu zihinsel ve fiziksel olarak dengeli bir duruş sahibidir.
 • Engelsizdir: Ayakta duramayan, hatta kolları olmayan kişiler bile okçuluk yapabilir.
 • Rakipsizdir: Okçuluk yapan sporcunun tek rakibi kendisidir. Okçu, sadece önceki atışından daha iyisini yapmak üzerine odaklanır

 

OKÇULUĞUN FAYDALARI

 Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir.

 • Okçuluk sporu her yaştan insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmemize yardımcı olur ve eğlencelidir.
 • Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar.
 • Zorlukları yenmeyi öğretir.
 • Kişiye her zaman kendisini geliştirmeyi öğretir.
 • Başarıya ve kazanmaya konsantre eder.
 • Kişinin kendi öz güvenini yükseltir ve ön plana çıkartır.
 • Kişinin içindeki savaşçı yanını ortaya çıkartır.
 • Okçu önemli başarıların altına imza atmayı hedefler.
 • Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir
 • Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.
 • Başarmak için ilk önce kendimizi aşmak gerektiğini öğretir. En iyi okçu kendisini yenendir.
 • Sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kişiye kazandırır.
 • Kişinin zihinsel düşüncesiyle, fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini öğretir.
 • Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına sebep olur.
 • Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.
 • Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir.
 • El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.
 • Vücut için çok önemli olan Büyüme Hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.
 • Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.

 

 • Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.
 • Stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkiler sonucudur.
 • Okçuluk, dikkat ve konsantrasyon gelişimine doğrudan katkıda bulunur.
 • Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
 • Osteoporozun ve Skolyoz (omurga eğriliği) ’un tedavisinde önemli bir rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Çalışmalar sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, böylece antistres streoidlerinin büyük bir depo oluşturmasına ve strese yanıt süresinin kısalmasına neden olur. Bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de Okçuluk yapmaları gerekmektedir.

 

Okçuluk, çocukların kişiliğine uygun bir branş mı?

 

 • Okçuluk, bireysel bir spordur. Dikkat gelişimi için çok değerli veriler bulundurmaktadır. Sakin mizaçlı çocuklara en uygun branş okçuluktur da denebilir. Diğer hareketli ve yorucu branşlarda yorulan ve geri kalan çocukların, okçuluğun sakin havasında daha mutlu olacağı söylenebilir. Eğitilebilirliğine ve kontrollülüğüne bağlı olarak, hareketli çocukların dikkat dağınıklığı ve motivasyonu için de kullanılabilen okçuluk, iyi de bir kontrol sistemine sahiptir
 

Ya son zamanlarda bir moda mı oldu okçuluk, nedir? Fantastik edebiyatta yeri her daim bâkiydi; ama artık baya baya bilim-kurgularda; süper kahraman filmlerinde, casus dizilerinde falan da görür olduk. İnsan yavaş yavaş tüfekten sıkılıp, ok ve yayın dayanılmaz şahsiliğine mi kayıyor artık, bilemiyoruz. Ama şundan eminiz, bizim için bir okçuluk listesi yapma zamanı gelmiş artık. Muhtemelen kurgusal tarihin tüm keskin nişancılarını buraya sıkıştıramadık; o yüzden, eğer sizin eklemek istedikleriniz olursa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin!

Bir de ufak bir not, bu listedeki tek kriterimiz karakterin ağırlıklı olarak okçuluğuyla tanınıyor olması. Yani bir iki kere eline tatar yayı alan filmkarakterleri; cephaneliğinin arasında yay ve ok da bulunan oyun askerleri, hobi olarak evde ok fırlatan edebiyat figürleri falan yok bu listede. Gözünüzü kapattığınızda elinizde oku ve yayıyla gördüğünüz karakterleri ele aldık. Bir de ok yay demişken, tatar yaylarını, ya da diğer ismiyle arbaletleri de dışarıda bırakmayalım dedik. Tamam mı? Anlaştıysak, buyurun!

 

1.       Clint “Hawkeye” BartonClint Barton

 
Nereden: Marvel Comics, Marvel Cinematic Universe

Silah Tercihi: Genellikle metalden yapılma, türlü türlü farklı okla kullanılabilen bir yay.

Ne Kadar Efektif: Adam bilgisayara bağlanabilen başlıklı okuyla Helicarrier devirdi tek başına. O yüzden baya efektif diyebiliriz.

 

2.       Daryl Dixon

 

Nereden: The Walking Dead

Silah Tercihi: Arbalet. Bildiğimiz arbalet.

Ne Kadar Efektif: Walking Dead dünyasındaki zombiler sese geldiği için aslında Daryl’ın bulduğu metod en anlamlısı. Gelin görün ki oku zombiye fırlattıktan sonra geri almak her zaman mümkün olmayabiliyor. E oklar da kurşundan az bulundukları için efektiflik kayboluyor biraz.

 

3.       Katniss Everdeen

 

Nereden: The Hunger Games

Silah Tercihi: İlk iki Açlık Oyunları sırasında Katniss metalik bir yay ve ok kombinasyonu kullandı. Fakat son kitapta District 13’de ona Hawkeye tarzı patlayıcı ve yanıcı başlıklı oklar verdiler.

Ne Kadar Efektif: Daryl gibi ilk iki Açlık Oyunları boyunca ok ve yayın ana avantajı Katniss için sessizce düşmanları indirebilmesiydi. Bu yönde de baya efektif oldu. Sonrasında gelen patlayıcı başlıkla da iki jet uçağı indirdiği için takdirlerimizi kendisine sunuyoruz.

 

4.       Lara Croft

 

Nereden: Tomb Raider

Silah Tercihi: Çok primitif bir yay.

Ne Kadar Efektif: Lara son oyununda yayını hem avlanmak, hem yerini belli etmeden düşman öldürmek için kullandı. Bu iki şey de onun adada hayatta kalma macerası sırasında ciddi anlamda yardımcı oldular.

 

5.       Legolas Greenleaf

 

Nereden: The Lord of the Rings

Silah Tercihi: Ağaçtan yapılma bir yay. Zaten Lord of the Rings evreninde başka neyden yapacaksınız allasen?

Ne Kadar Efektif: “That still counts as one!” 

 

6.       Oliver “Green Arrow” Queen

 
Nereden: DC Comics, Arrow

Silah Tercihi: Bkz: Hawkeye. Bu arada ayıp oldu, zira Green Arrow Hawkeye’dan eskidir. Ne yaparsınız, alfabetik dizdik karakterleri!

Ne Kadar Efektif: Henüz bir Helicarrier indirmiş olmasa da Green Arrow da yıllardır nokta atışlarıyla çok büyük düşmanları dize getirebiliyor. Bir de aynı Hawkeye gibi evreninde bu konunun en büyük ustası olduğu için avantajı büyük.

 

7.       Pit

 

Nereden: Kid Icarus

Silah Tercihi: Pit’in yayının aynı zamanda çift taraflı bir kılıç olmak gibi bir özelliği de var. Yakın dövüşte avantajı büyük, ama nasıl tutuyor tam emin değiliz.

Ne Kadar Efektif: İşte oyun karakteri olmanın dezavantajı, silahın kendisi yapımcı bölümü ne kadar zorlaştırmak isterse o kadar önemli. Bazı düşman var, bir okta gidiyor, bazısı var on dakika uğraşmak gerekiyor. Yapacak bir şey yok.

 

8.       Robin Hood

 

Nereden: İngiliz halk hikayeleri.

Silah Tercihi: Yine ağaçtan yapılma bir yay kullanıyor Robin Hood.

Ne Kadar Efektif: Öyle dünyaları falan devirmiyor, fakat Sherwood’un en iyi okçusu ve bunu kanıtlayacak turnuva dereceleri de var!

 

9.       Sylvanas Windrunner

 

Nereden: World of Warcraft

Silah Tercihi: İşlemeli, şekilli, yer yer metalik yer yer ahşap bir yay. Dilerseniz şuraya gidip yakından bakabilirsiniz.

Ne Kadar Efektif: Valla Sylvanas uzun süredir okçuluk yapmakta, fakat dürüst olayım, spesifik olarak okuyla muhteşem işler başardığı bir enstantane hatırlamıyorum. Onunla dövüşmek istesreniz Black Arrow ve Multi Shot’ıyla sizi zorluyor, ama onun dışında belirleyici bir “cool” anı yok.

 

10.   Turok

 
Nereden: Turok: Son of Stone

Silah Tercihi: Turok ateşli silahlar da kullanıyor; ama en meşhur silahı tabii ki ağaçtan yapılma bir yay.

Ne Kadar Efektif: Adam dinazorlardan iblislere, zamana hükmeden yarı Tanrılardan makinelere kadar her şeyle savaştı. Demek ki bir bildiği var.

 

11.   Wilhelm Tell

 

Nereden: İsviçre halk hikayeleri

Silah Tercihi: Arbalet.

Ne Kadar Efektif: Adam arbaletle oğlunun kafasındaki bir elmayı ikiye ayırabiliyor. Hawkeye anca Helicarrier düşürürken, Tell okuyla komple bir hükümet düşürüyor. O yüzden efektiflik seviyesi çok yüksek!

 

12.   Yondu

 

Nereden: Guardians of the Galaxy

Silah Tercihi: Ok. Yayı yok. Sadece ok. Islıkla kontrol edilebilen bir ok.

Ne Kadar Efektif: O ıslığı son duyan adamlara (ve uzay gemisine) bir sorun isterseniz.